ESTEC - Česká incomingová společnost, s.r.o.
ESTEC - Česká incomingová společnost, s.r.o.

 Pragis, a.s.
Pragis, a.s.

Pešír - Ticket Production
Pešír - Ticket Production
                                    

Pardubický pivovar, a.s.
Pardubický pivovar, a.s.

 

PartyStanyHned.cz
PartyStanyHned.cz
               

 

Penzion Gabreta, Šumava
Penzion Gabreta, Šumava

 

I don't understand a single word! Help!

Ze zahraničí

Logo Air New Zealand Golden Oldies  - organizátora největších světových veteránských akcíLogo Air New Zealand Golden Oldies  - organizátora největších světových veteránských akcí
Logo Air New Zealand Golden Oldies - organizátora největších světových veteránských akcí
Logo European Golden Oldies Rugby
Logo European Golden Oldies Rugby
Logo World Vintage RugbyLogo World Vintage Rugby
Logo World Vintage Rugby

V současné době existují ve světě dvě celosvětové a dvě celoevropské organizace rugbyových veteránů.

______________

Air New Zealand Golden Oldies World Rugby

Nejstarší z této čtveřice je  Air New Zealand Golden Oldies World Rugby, jehož historie sahá až do 70. let minulého století.

Tehdy Tom Johnson, bývalý hráč All Blacks z 60. let, přišel s ideou festivalů pro rugbyové veterány za představiteli letecké společnosti Air New Zealand. Vedení společnosti se nápad zalíbil a tak se v roce 1979 v Aucklandu na Novém Zélandě zrodil první z dlouhé řady festivalů, které měly následovat.

Pro zajímavost, toho prvního se účastnilo celkem 15 týmů, z toho třináct domácích a po jednom týmu z USA a Kanady. Od té doby se uskutečnilo dalších šestnáct festivalů s účastníky doslova z celého světa a jejich počty se zdesateronásobily (posledních festivalů se účastní pokaždé okolo 150 týmů z celého světa, což představuje okolo 4000 lidí). 

Festivaly Golden Oldies se dosud konaly v 18 městech: Auckland, Long Beach, Sydney, Londýn, Auckland, Toronto, Perth, Dublin, Christchurch, Vancouver, Kapské Město, Adelaide, Toulouse, Brisbane, San Diego, Wellington, Edinburgh a naposledy v roce 2010 Sydney byly dosud hostiteli této světové prestižní události.

Přehled všech Festivalů:

       
1979 Auckland, New Zealand1998 Cape Town, South Africa
1981 Long Beach, U. S. A.1999 Adelaide, Australia
1983 Sydney, Australia2001 Toulouse,  France
1985 London, England2003 Brisbane, Australia
1987 Auckland, New Zealand2005 San Diego,  U. S A.
1989 Toronto, Canada2006 Wellington, New Zealand
1991 Perth, Australia2008 Edinburgh, Scotland
1993 Dublin, Ireland2010 Sydney,  Australia
1995 Christchurch, New Zealand2012 Fukuoka,  Japan
1997 Vancouver, Canada2014* Mar del Plata Argentina

Old Boys Praha se zúčastnili poprvé v roce 1997 v kanadském Vancouveru, poté v roce 2001 v Adelaide, v Austrálii a potřetí v roce 2005 v San Diegu, USA.

Jubilejní, 20th Air New Zealand Golden Oldies World Rugby Festival se bude konat poprvé v historii v Jižní Americe, a sice v Mar del Plata v Argentině od 21.-28. září 2014. 

Vedoucím funkcionářem Air New Zealand Golden Oldies Rugby je sekretář Paul Tibbutt.

Web: http://www.goldenoldiessports.com/rugby-festivals

 

European Golden Oldies Rugby (EGOR)

Druhou nejstarší mezinárodní organizací je sdružení evropských rugbyových veteránských klubů a asociací nazvané European Golden Oldies Rugby (EGOR).

Organizačně má původ v někdejší evropské sekci výše zmíněné Air New Zealand Golden Oldies World Rugby. Tu vedl bývalý internacionál Anglie Jeff Butterfield, jehož ideou bylo, aby se v Evropě konstituoval samostatný subjekt veteránského rugby.

To vysvětluje, že formálně byl EGOR Committee jako řídící orgán evropského veteránského rugby ustaven až v roce 2002 v rámci již VI. Evropského festivalu konaného ve Splitu, v Chorvatsku, přičemž první evropský festival se konal už v roce 1992 v Hertogenboschi v Holandsku. EGOR využívá pravidla a terminologii svého mateřského subjektu, včetně označeních jako "Festival", "Golden Oldies" apod., na rozdíl od něj však zavedlo formu placeného členství.

Dnes má EGOR status přidruženého člena FIRA/AER jakožto oficiální zastřešující orgán evropského veteránského rugby.

Old Boys Praha je zakládajícím členem EGOR od roku 2002 a má své přímé zastoupení ve výkonných orgánech EGOR. Kromě Splitu v roce 2002 jsme se zúčastnili také Evropského festivalu v Benidormu ve Španělsku v roce 2004 a naposledy na Madeiře, Portugalsko v roce 2008. Poslední, jubilejní 10th European Golden Oldies Rugby Festival se konal v Caernarfonu, Wales v červnu 2010 a zúčastnilo se ho 30 týmů. Poslední XI. Evropský festival veteránského rugby (EGOR Festival) v roce 2012 se konal v Terstu v Itálii. 

Při příležitosti přechodu konání Festivalu na lichá léta se Old Boys Praha podařilo získat historické pořadatelství následujícího XII. Festivalu, který se bude konat poprvé v České republice: 13.-17.6.2013 v Praze a v Říčanech.

Přehled Evropských Festivalů:

    
1992s´Hertogenbosch Holland
1994Heidelberg Germany
1996Verona Italy
1998Aberdeen Scotland
2000Moscow Russia
2002Split Croatia
2004Benidorm Spain
2006Zurich Switzerland
2008Funchal Madeira
2010Caernarfon Wales
2012Trieste Italy
2013*Prague Czech Republic

EGOR zastřešuje od roku 2007 každoroční série evropských veteránských turnajů - tzv. EGOR Series, jejichž součástí jsou pravidelně i turnaje v ČR (Stará Zlatá Praha, resp. Staropražská šunka v Praze, Havířovský krocan v Havířově a letos také G. Holek Cup v Olomouci).

Vedoucím činovníkem EGOR je prezident Dave McDonald - Old Boys Praha má své zastoupení ve výboru EGOR.

Web: www.europeangoldenoldiesrugby.com

 

World Vintage Rugby / Vintage Sports & Leisure 

Mladším z dvojice celosvětových organizací je World Vintage Rugby, kterou založila část organizátorů Air New Zealand Golden Oldies Festivalů a aby se od nich odlišila co nejvíce, označují své festivaly jako rugbyové "karnevaly".

První z nich uspořádali v roce 2004 v Limericku, Irsko, druhý v roce 2006 v Buenos Aires, Argentina, třetí v roce 2008 v Christchurchi, Nový Zéland a zatím poslední čtvrtý v září 2010 v Kapském Městě v JAR. Podle údajů na svém webu se karnevalů této skupiny účastní okolo 50 týmů z 15 zemí.

5th World Vintage Rugby Carnivalu v září 2012 na ostrově Oahu na Havajských ostrovech  se zúčastnil jako první účastník z ČR tým Moravskoslezkých Orlů, jehož sestavu doplnili i jednotlivci z řad OBP.

Vedoucím funkcionářem je sekretář Paul Gleeson.

Web: http://www.vslrugby.com/

   Logo EVRAZoom gallery
Logo EVRA

European Veteran Rugby Association (EVRA)

V létě 2010 došlo k rozkolu ve výboru EGOR, v jehož důsledku oznámil jeho člen - sekretář Marko Protega založení nové evropské organizace, European Veteran Rugby Association (EVRA). Podobně jako EGOR funguje na bázi placeného členství. Z ČR je uveden mezi aktuálními členy jen klub Old Boys Ostrava (OBP neuvažuje o vstupu do této asociace v blízké budoucnosti).

1. Festival EVRA se bude konal v Cascais v Portugalsku 7.-10.9.2011.  2. ročník byl přidělen na rok 2013 do Esztergómu (Ostřihom) v Maďarsku v létě 2013.

Jako vrcholný představitel EVRA - prezident - je veden Tomás Espinosa Lidón ze Španělska, Protega je  sekretář.

Web: http://www.evrugbya.org/

______________________________________________

VÝZNAMNÉ EVROPSKÉ A SVĚTOVÉ VETERÁNSKÉ AKCE V NEJBLIŽŠÍCH LETECH:

 

2013

  • 12th European Golden Oldies Rugby Festival - Praha, Česká republika, kontakt: .

 

2014

  • 6th World Vintage Rugby Carnival -

 

  • 20th Air New Zealand World Golden Oldies Rugby Festival - Mar del Plata, Argentina 21-28. 9. 2014.

 

 

 

----------------------

Zajímavost ze zahraničí

Na Bermudách se odehrál 7.-13.10.2010 věhlasný veteránský turnaj World Rugby Classic za účasti veteránských národních týmů nejleších zemí světa. Ve finále vyhrál tým Nového Zélandu nad Jižní Afrikou 28:5. V týmu vítězů zářila slavná jména jako Justin Marshall, Ali Williams atd. v týmu poražených finalistů např. Bobby Skinstad. V boji o 3. místo Argentina nedala šanci týmu USA a vyhrála 40:0. Na dalších místech skončili Classic Lions, veteráni Austrálie, Francie, Kanady a domácích Bermud.

Veteráni All Blacks vyhráli tento prestižní turnaj již podeváté, pět prvenství mají na kontě jako druzí Classic Lions - výběr veteránů britských ostrovů.

--------------------------------------------------------------

stránku spravuje a autor článků (pokud není uvedeno jinak): AH

 

 

 

ESTEC - Česká incomingová společnost, s.r.o.
ESTEC - Česká incomingová společnost, s.r.o.

 Pragis, a.s.
Pragis, a.s.

Pešír - Ticket Production
Pešír - Ticket Production
                                    

Pardubický pivovar, a.s.
Pardubický pivovar, a.s.

 

PartyStanyHned.cz
PartyStanyHned.cz
               

 

Penzion Gabreta, Šumava
Penzion Gabreta, Šumava