Na mezinárodním turnaji o Staropražskou Šunku Old Boys Praha skončili na 4. a 6.místě

Letošní 13. ročník mezinárodního turnaje o Staropražskou Šunku (Old Prague Ham), kterou organizují Old Boys Praha dopadl po sportovní stránce velmi dobře. Vzhledem k odvolání účasti některých českých klubů tvořící výběr Prahy na poslední chvíli ,organizátor Old Boys Praha sestavil tento výběr ze svých hráčů. I přes nutnost odehrát dvojitou porci zápasů se hráčům OBP podařilo umístit na 6. místě a za team Prague Selection si zabojovat i o medaile a nakonec skončit na 4. místě v konkurenci teamů z Francie, Německa, Skotska, Rumunska.

Turnaj Staropražská Šunka začal slavnostním zahájením v pátek 10.6.2022 ve staropražském Ungeltu kde se sešly jednotlivé teamy a kde byl také turnaj prezidentem klubu Vláďou Kodýtkem zahájen. Prostředí Ungeltu, pivo, dobré jídlo a nakonec i speciální taneční vystoupení v rytmu samby atmosféru dostatečně uvolnilo a celý večer se nesl ve velmi přátelské atmosféře, rozhovorů mezi hráči a pěveckými pokusy jednotlivých teamů.

Turnaj o Staropražskou šunku začal v sobotu 11.6.2022 ráno výkopem zápasu skupiny B mezi Old Boys Praha a skotským teamem Centenary Peebles Oapees. OBP se představili důraznou obranou a skotské hráče zaměstnávali i rychlostí útoku (vynikal především Michal Jůna a Petr Nakládal). Výhra 15:5 byla nakonec zasloužená. Druhým soupeřem ve skupině OBP byl francouzský team Globe Trottar, který od začátku potvrzoval roli favorita turnaje a to především svojí sehraností, perfektními výkopy a důraznou obranou. Ve druhém poločasu sice OBP bojovali ale ke kýžené pětce to nakonec nevedlo a prohráli 15:0 a zahráli si tak až ve skupině o 5.-8. místo.

Hráči Old Boys Praha si zahráli paralelně i ve skupině A za team Prague Rugby Selection, vzhledem k šíři soupisky to nakonec byli stejní hráči jako v dresech OBP a tak nakonec i výběr Prahy nastupoval ve žlutočervených dresech OPB. To vedlo k zajímavým situacím kdy se museli hráči OBP přesouvat mezi hřišti a nakonec i v pozdějších fázích turnaje odehrát několik zápasů se stejným soupeřem což některé zahraniční teamy velmi bavilo. Ve skupině A se dařilo hráčům OBP lépe a po vítězství 10:0 nad německým teamem Brandenburg Eagles, kterým jsme vrátili porážku ze zájezdu z Drážďan a těsným vítezstvím 5:0 nad francouzským teamem Les Gros Moignons, se umístili OBP na prvním místě skupiny a postoupili do bojů o medaile.

Druhá fáze turnaje začala odpoledne kdy si OBP zahráli opakované zápasy proti soupeřům ze skupiny, ale v jiných dresech. Old Boys Praha dostalo možnost potvrdit svoje vítězství opět proti německým Orlům což se povedlo při skóre 20:5. I po přestávce byli OBP běhavější a vítezství bylo přesvědčivé. Podobná výzva pak hned následovala OBP v dresu výběru Prahy kdy je opět čekal francouzský favorit turnaje Globe Trottar. V té době už se začala projevovat únava, která v kombinaci s kvalitou soupeře vedla na jeho vítezství v poměru 20:0. I přes toto nepříznivé skóre byl projev OBP určitě lepší než v základní skupině, hlavně i proto, že všichni chtěli proti tomuto soupeři odevzdat úplně všechno

Závěrečná fáze turnaje již rozhodovala o konečném umístění, hráči OBP si zabojovali o 5. místo s Czech Stars a o bronz s francouzským teamem Le XV Rucking. Oba velmi silní soupeři v obou zápasech více tlačili a dokazovali svoji kvalitu a to hlavně v útočné fázi hry kdy už velmi unavená obrana OBP tolik nestíhala. S českým soupeřem OBP prohráli 0:20 a v bitvě o bronz s francouzským teamem 0:15. Finále se odehrálo mezi našim známým francouzským teamem Globe Trottar a rumunským teamem GFP Rugby který vyhrál team z Bukurešti 5:0 a zaslouženě i celý turnaj kdy dostal jedinou pětku od Czech Stars v základní skupině. Vyhlášení proběhlo hned po ukončení finále, účastníci převzali pamětní plakety a rumunský vítěz i tradiční šunku.

Závěrečný večírek proběhl na parníku Cecília, který odrazil k okružní jízdě po Vltavě ve 20:00 naložený jídlem, pivem a slavícími teamy turnaje. Během plavby mezi Štvanickým ostrovem a Staroměstským jezem bylo velmi veselo a to hlavně na horní palubě která byla zaplněna ragbisty kterým k tanci, zpěvu a poslechu hrála tradiční populární dámská kapela Apples. Produkce byla vydařená a kromě pasažérů parníku Cecília se bavilo a tančilo i osazenstvo pražských mostů a restaurací na náplavkách a nábřeží. Obvzláště průjezdy pod mosty byly zvukově vyvedené. Parník přistál po dvou hodinách, ale akce ještě pokračovala dále (už bez Apples) na parníku a předpokládáme že i v noční Praze.