OBP na Staropražské Šunce 2023 brali 6.místo, turnaj vyhráli Czech Stars, kteří porazili ve finále anglický klub Kew Occasional

Letošní turnaj o Staropražskou Šunku se odehrál jako minulý rok na Podvinném mlýně a i letos byla účast teamů velmi pestrá. OBP letos přivítali veteránské teamy z Německa, Itálie, Anglie, Rakouska, Španělska a Dubaje, které doplnily teamy z České republiky – domácí OBP, Czech Stars a Moravskoslezští Orli.

Turnal začal tradičně v pátek 16.6.2023, kdy se účastníci sešli na uvítacím večírku, tentokrát konaném v podzemních prostorech restaurace Kolkovna V Celnici, kde na hráče čekal bohatý raut, pivo a večerní produkce tanečnic, která vylákala rozjařenou společnost z podzemí před restauraci. Pro některé účastníky to byla asi těžká volba opustit raut ale dali to nakonec skoro všichni. Večer pak probíhal za zpěvu oddílových chorálů a pokřiků a postupně osazenstvo opustilo podzemní prostory a akci dokončili na venkovní zahrádce kde příprava na následující den pokračovala do pozdních hodin.

Hrací den 17.6.2023 byl zahájen ráno před desátou hodinou na dvou hřištích a ve stanu OBP se sešlo velké množství hráčů z nichž tak někteří přešli na hostování do jiných teamů a stali se významnými posilami (někteří se dostali i do závěrečných bitev o pomyslné medaile). Těmto hráčům moc děkujeme za vzornou reprezentaci OBP, se žlutočervenými stulpnami se v ostatních teamech rozhodně neztratili.

OBP se postupně utkali ve skupině B se španělským teamem DP Old a naším známým rakouským soupeřem Vienna Celtics. První zápas se španělským soupeřem byl velmi vyrovnaný co se týče vlastní hry a obranné práce, v útoku byl nakonec pětku schopen položit jen náš soupěř a vyhrál 5:0. V druhém zápase s Vídní OBP pokračovali ve velmi dobrém výkonu v defensivě a hlavně díky solidní práci spojek se podařilo OBP prosadit i v útoku a položit dvě pětky. Soupeř neskóroval, OBP tak vyhráli 10:0 a zajistili si tak pozici v odpoledních bojích o 5.-8. místo.

Po polední přestávce která posloužila hráčům k občerstvení o které se skvěle starali dobrovolníci a dobrovolnice (moc díky !) a stahujícím se dešťovým mrakům k významnému odčerpání svých zásob se už za pěkného počasí rozjela závěrečná fáze turnaje. OBP v prvním zápase narazili na francouzský team Les Vieux Lions Comtois. Opět velmi vyrovnaný zápas, dost podobný prvnímu zápasu ve skupině tentokrát přinesl radost OBP, kdy se po velmi pěkně rozehraném útoku v soupeřově dvaadvacítce podařilo po křídle uniknout a položit pětku, jedinou v tomto zápase. OBP vyhráli 5:0 a dostali tak možnost zabojovat o 5. místo s italským teamem Old Rugby Teramo na hlavním hřišti hned před medailovými zápasy. V té době se už počasí začalo kazit a hráči tak museli čelit kromě soupeře i dešti a kluzkému balónu. Ani v posledním zápase OBP nijak zvláště nezaostávali, ale produktivita byla větší na straně soupeře, který byl schopen dvě pětky položit. Když se ani i přes několi slibných šancí (hlavně průnik Roberta Votípky s následnou komočkou) OBP skórovat nepodařilo, italský soupeř vyhrál 10:0. OBP tak nakonec brali 6. místo, výkonově ale nijak zvláště nezaostali.

I když OBP nemohli zabojovat o medaile, přesto tyto zápasy nesly stopu OBP ve formě hostujících hráčů, kteří si zahráli hned za tři teamy. Pro pořádek uvádíme, že 3. místo po skvělém výkonu brali kamarádi z Moravy kteří porazili španělský DP Old s OBP krajánkem Danem Kopeckým. Ve finále nedali šanci suveréně hrající Czech Stars (sestavu doplnil Petr Nakládal) mixovanému anglickému teamu Kew Occasional posílenému hned pěti krajánky (Gumba, Koudelka, Jaroš, Severa, Johnny) 20:0 a získali tak po právu Staropražskou šunku. Gratulujeme.

Večerní program se konal stejně jako minulý rok na většinou účastníků očekávaném parníku Cecilie. Hráče a jejich doprovod čekal tradiční raut a opět skvělá hrající dámská kapela Apples. I přestože nebylo díky špatnému počasí možno si produkci vychutnat na čerstvém vzduchu na náladě to příliš neubralo a i v podpalubí si nakonec tuto klubovou atmosféru účastníci užili. Závava pak pokračovala v silném obsazení poté co někteří hráči OBP zastoupili chybějící beďnáky kapely, vystěhovali aparaturu z lodi a odebrali se tramvají do koktejlového baru na Kobylisích, kde byl v ranních hodinách společenský program ukončen.

Díky moc všem členům a příznivcům OBP, kteří se podíleli na organizaci tohoto turnaje, hráčům co byli ochotni vyměnit dresy OBP a posílit ostatní teamy a trenérovi za koučink na lavičce, který je tolik potřebný.