První ostrý start sezóny absolvovali Old Boys Praha venkovním zápasem s veterány Hamburku

První zápas sezóny po poctivé zimní přípravě a náročném jarním soustředění odehráli Old Boys Praha v hanzovním městě Hamburku s místními veterány. Zahraniční zájezd během prodlouženého víkendu od pátku 19.4.2024 do neděle 21.4.2024 byl ve znamení poznávání úžasné architektury této labské metropole, výborného ragbyového zápasu a vydařené společenské části celé akce.

Pro cestu do Hamburku byla po zralé úvaze vybrána varianta vlaku, Old Boys Praha se sešli na pražském hlavním nádraží před 8 hodinou ranní a po nezbytném sečtení hráčů, jejich doprovodu a rozloučení s prezidentem se mohlo vyjet. 7 hodinová jízda do Hamburku proběhla hladce a bez komplikací, podporovaná zásobami jídla a pití z vlastních zásob a ze zásob jídelního vozu Českých drah. V tomto ohledu se velmi činili a pochvalu si zaslouží Matin Turek a jeho tataráček připravený v množství více než velkém, a Gumbova roláda. V průběhu cesty jsme si kromě standardních ragbyových témat ze hřišť a šaten (obzvláště téma o doplňcích s kšandami) i zazpívali a naučili se nové písně od Viktora Hlaváče, které si asi už delší dobu nezazpíváme. Veselou cestu přerušil pak náhlý příjezd do Hamburku.

Přesun z vlaku do hotelu proběhl v poklidu i když orientace v prostoru hambrského metra byla poněkud komplikovaná, ale vše se nakonec podařilo a po ubytování se vydali OBP na organizovanou prohlídku. Už od hotelu nás doprovázel člen RC Hamburk Michael Weller se kterým jsme už mohli probírat zajímavosti o městě, jak se na nás připravili a kde bude nejlepší vykoupat následující den nováčky zájezdu. Městem Hamburk nás provedl slovenský profesionální průvodce Matěj, který si připravil velmi zajímavou a velmi dlouhou prohlídkovou trasu, pokrývající menší historické centrum města a naopak obrovskou část města postavenou na začátku 20. století jako obchodní část města. Tato část chráněná UNESCO byla opravdu velmi zajímavá a architektonické srdíčko hlavně Alberta Pražáka plesalo. Narozdíl od Petra Průši který se na cestu vydal s nezbytnými francouzskými holemi a délka trasy už pak byla celkem znát na jeho výkonu. I tak gratulujeme. I když nás během prohlídku stihla drobná drobná přeháňka, všichni si to užili a po 10 kilometrech jsme nakonec skončili na zasloužené večeři ve stylové restauraci Thämers kde nás doplnili i další hráči Hamburger RC. Po večeři se část teamu odebrala na hotel aby se připravila na náročný sobotní program, část teamu se odebrala i s kamarády z Hamburku do přilehlého irského baru The Irish Rover kde proběhla ochutnávka irských piv a whiskey, nezbytné focení, debata s místní obsluhou a rozborka německé gramatiky. Zábavu ukončila zavírací doba baru a standardní hedgehog time a odchod domů. V cestě na hotel však stála proslavená čtvrť St. Pauli, takže ještě před spaním proběhla ještě jedna návštěva místního baru kdy po několika uspávacích bloody Marry byl páteční večer oficiálně ukončen. Děkujeme našemu průvodci Tofeemu za doprovod a jeho výdrž a Petrovi Průšovi za propagaci výše zmíněného koktejlu.

Dopolední sobotní program byl vyhlášen jako volný, po snídani se vytvořily tři skupiny, které se vydaly separátně na návštěvu různých zajímavostí v oblasti hamburského přístavu. K vidění tak bylo muzeum námořní dopravy, ponorka, architektonický skvost Labské filharmonie nebo technická lahůdka tunelu pod Labem. Došlo i na ochutnávku tradičních rybích pochoutek na molu a nákup suvenýrů – hlavně gumové kačenky byly mezi čleby OBP velmi oblíbené. Dopolední program byl ukončen oficiálním sraz ve 13:00 kdy se hráči sešli u hotelu a odebrali se S-bahnem směrem na hřiště Hamburger RC.

Hřiště Hamburger RC se nachází v oblasti velkého parku čtvrti Winterhude a okolo 14:00 zde byli OBP vřele přivítáni hráči a činovníky hamburského klubu. Sváteční atmosféru navíc umocňovalo množství diváků, kteří zde ještě setrvávali z předchozích zápasů které právě odehrály ostatní kategorie. Cca v 15:00 se hráči sešli na hřišti a po nezbytném roztrénování mohl zápas začít. 18 členou soupisku Old Boys Praha doplnili další dva hráči Hamburger RC, kterých přišlo větší množství. Zápas byl domluven na 3×20 minut se standardními veteránskými pravidly, přidáno bylo pravidlo, se kterým jsme se setkali již v Drážďanech a to o možnosti samostatného úniku pouze 20 metrů. Zároveň byla určena povinnost označení hráčů 70+ kteří museli obléknout zelené rozlišováky. Potápkovi i Kapemu velmi slušely, ale Kape toto nesl velmi těžce a pokoušel se převlečník schovat pod lavičku. Bohužel rozhodčí byl velmi pozorný a zajistil nápravu.

Zápas byl velmi vyrovnaný, hráčům OBP se dařilo velmi dobře skládat a v zásadě moc nepouštět hamburský team do žádných šancí. Dařilo se i přenášet hru do útoku, zde se hodně projevila přítomnost Michala Jůny na útokovce a dobrá rozehrávka Póši na mlýnovce. Kapitán Póša byl tak poté odměněn za svoji píli i první pětkou, který položil v podpoře dobře fungujícího roje. Na konci první části však OBP polevili v pozornosti a dovolili soupeři srovnat. Druhá část zápasu probíhala v podobném stylu, dobrá hra třetí řady, kde se činil hlavně nováček Tomáš Novotný dovedla do úniku Honzu Vilimovského, který po uběhnutí povolených 20 metrů vybídl ke skórování pětky Kamila Blažka. Ani druhá část bohužel nevybočila ze ztráty koncentrace v posledních pěti minutách, kdy se hamburský team začal zlepšovat a opět se mu podařilo srovnat skóre. Třetí část už probíhala velmi vyrovnaně, roje si nic nedarovaly a nebezpečí tak hrozilo především od útoku. Opět pěkná kombinace od útokovky přivedla do úniku aktivně hrajícího Michala Kadečku, který po navázání protihráče nesobecky nahrál na křídlo a Honza Vilimovský už neměl problém položit pětku. Potvrdit vítězství mohl na pravém křídle hrající Pilous který z podobné akce jako před tím unikl a položil ale pětka mu nebyla uznána kvůli 20m pravidlu. Nedáš, dostaneš a těsně před koncem zápasu se podařila pěkná kombinace i soupeři a svoji třetí pětkou utkání srovnal. Na výsledném skóre 15:15 se pak už nic nezměnilo.

Třetí poločas následně proběhl před klubovnou místního klubu, kdy byl vyhlášen výsledek, proneseny děkovné řeči činovníků obou klubů a předány dary hostům a hostitelům. Hostitelé si připravili i speciální cenu pro nejlepšího hráče zápasu, kterým se stal Michal Jůna a který si domů odvezl trofej ve tvaru ragbyového háčka. Během třetího poločasu proběhlo i tradiční koupání nováčků Tomáše Novotného a Richarda Vysokéhom kteří si v doprovodu veselých povzbuzovatelů užili chladnou koupel v místním Stadtparksee. Vítejte v klubu, pánové. Speciální kulturní vložkou pak byl pak společný sborový zpěv oblíbené písně Včelka Mája v německém jazyce, kterou si zapívali všichni hráči za doprovodu kytary a znělo to opravdu skvěle. První fáze třetího poločasu byla ukončena poté co byly vypity veškeré místní zásoby lahvového piva a pětilitrovky zelené s citrónem se kterou hostitelé opravdu neměli problém. Respekt Hamburger RC!

Oficiální část třetího poločasu se odehrála v pivovaru Gröningen Braukeller od 20:00 kde se sešli zástupci obou klubů ke společnému hodování a zábavě. Počáteční ostych a skupinkování se velmi rychle změnil po zavedení různých společenských pivních her – zejména házení golfového míčku do piva nepozorným spolustolovníkům, kteří pak museli pivo exovat byla velmi účinné. Společné čepování piva ze speciálních soudků a jejich narážení pak přispělo k opravdu přátelské atmosféře. Závěr večera pak patřil zpěvu a tanci, kde po úvodní včelce Máje, kterou s ragbisty zpíval i zbytek pivovaru se přeháněli jednotlivé strany v tom kdo přidá do mlýna více svých klubovým popěvků. Stejně jako na hřišti i zde se lze dohodnout na remíze. Třetí poločas poté skončil po půlnoci, kdy se pivovar zavřel a zbytek osazenstva se vydal pěšky do hotelu kde po delším blouděním po ulicích St. Pauli dospěl do hotelu. OBP by tímto rádi poděkovali hostitelům z Hamburku za skvělou přípravu programu, pěknou hru, skvělý třetí poločas a přátelské přijetí. Doufáme že jsme se neviděli naposledy.

Nedělní dopoledne využili hráči podle toho jak kdo dorazil předchozí noc – buď v muzeu a korsováním po náplavce a nebo spaním. Po závěrečném pivu v Baumann’s Bier-Bar s echt výčepním Old Boys Praha nastoupili do vlaku směr Praha a po už méně intenzivních sedmi hodinách dorazili do Prahy kde byl zájezd oficiálně ukončen.

Děkujeme všem účastníkům za vzornou reprezentaci na sportovním i společenském poli a všem kteří se na organizaci podíleli a to zejména Karlovi Zeinerovi, Viktorovi Hlaváčovi, Pošovi, Gumbovi a všem kteří přispěli k pohodové atmosféře tohoto zájezdu.