V nabité konkurenci 15. ročníku Šunky brali Old Boys Praha 7. místo. Turnaj vyhrál anglický team Mako Sharks

Letošní turnaj Staropražské Šunky přilákal do Prahy 12 zahraničních teamů z různých koutů světa, které doplněny dalšími 4 českými teamy zabojovaly na dvou hřištích RC Sparta Praha o čest, slávu a tradiční šunku. Teamy se spolu utkaly dle standardního hracího formátu nejprve v rámci 4 skupin každý s každým a poté podle umístění ve skupině zabojovaly v dalších dvou zápasech o konečné umístění. Vzhledem k velkému počtu účastníků a eliminaci zbytečných prostojů byla zvolena délka zápasu na 1×15 minut což se ukázalo jako dostatečné a prozíravé.

Pro Oldboys Praha začínal program už v pátek ráno kdy začaly přípravy sportoviště a zázemí. Jsme rádi že se sešlo dostatek dobrovolníků kteří tak významně přispěli k organizaci tohoto turnaje a zejména Tomášovi Vémolovi, který vyměnil účast na uvítacím večírku za bivak na Spartě aby pohlídal přes noc to co bylo přes den vybudováno. Snad jim nebylo spolu s Martinem Turkem, který ho večer doplnil, smutno.

Uvítací večírek se letos konal ve stylových prostorách secesní Plzeňské restaurace v Obecním domě kde se sešlo okolo 8 hodiny večer na 300 účastníků turnaje i s doprovodem. Přicházející teamy postupně rozehříval místní harmonikář ovládající repertoár vlastní francouzským, anglickým i německým teamům, které postupně doplnili svými chorály i hráči z ostatních teamů. Zahájení pátečního večera patří na Šunce tradičně tanečnicím, které si tentokrát připravily opravdu zajímavou produkcí v policejních dámských kostýmech a s hudebním doprovodem německých Rammstein. Rozjařené publikum pak bylo dost složité přimět poslechu zahajovací řeči prezidenta Karla Zeinera a moderátor večera Viktor Hlaváč se musel hodně snažit. Po slavnostním zahájením večera se servírovalo vepřové koleno to však zastavilo pěvecký výkon teamů jen opravdu na nezbytnou dobu. Zbytek večera pak proběhl pod tlakem obsluhy doplňující potřebné tekutiny více než dostatečně a za mohutného zpěvu. V této oblasti se velmi činily dva sousední teamy z Francie a USA, které proměnily závěr večera v regulerní v pěvecký souboj – i když se kamarádi z USA činili co mohli, asi je třeba férově přiřknout vítězství francouzskému teamu Les Potes Et Lorrains z Nancy. V této oblasti je třeba co se týče Old Boys Praha ještě co dohánět a bude nutno si připravit nějaké vlastní chorály a také vylepšit docházku i na tyto společenské události. Děkujeme i zde dobrovolníkům z řad OBP za organizaci zázemí v Obecním domě.

Hrací den v sobotu zahájil meeting kapitánů a rozhodčích a po domluvě všech hracích detailů se mohlo začít hrát s podporou připraveného zázemí a hlavně počasí, které vyšlo letos naprosto náramně. OBP se ráno sešli v počtu 22 hráčů, kteří si rozdělili dresy a posty dle určení trenéra Dalmoše, Kuba Servít pak posílil oslabenou sestavu Říčan. Na mlýnovce se nově představil zkušený nováček OBP Roch Polleti, útokovku přebral se zpožděním po roce opět Johnny.

Zahajovací zápas celého turnaje na hlavním hřišti otevřeli právě Old Boys Praha, kteří se utkali s francouzským team Gentlemen St. Apo / Old Black. Od začátku Old Boys Praha diktovali tempo hry, dominovali ve hře roje kterou team zdobí celou letošní sezónu a dařilo se i díky spojkám dostávat často i do útoku, který nekazil přihrávky a stále hrozil přečíslením. První pětku položili po průniku Honzy Vilimovského do soupeřovy dvaadvacítky a přihrávce na Petra Sudka, který i pod tlakem dokázal položit. Tentýž hráč mohl položit vzápětí poté ještě jednou po dost podobné akci, ale pětka nebyla uznána. Další pětky pak začal dávat útok, kde se činil hlavně Jirka Vlček, který položil dvě pětky a Petr Koudelka, kterému se se to podařilo jednou. Soupeř pak individuálním průniku také skóroval ale už jen korigoval na konečných 20:5 pro Old Boys Praha

Ve druhém zápase se utkali OBP s mezinárodním teamem Old Boars, kteří přijeli letos ve vynikající formě s vysokými ambicemi což dokazovali už při individuálním tréninku v pátečním odpoledním horkém počasí. Na hřišti byla hra dost vyrovnaná, velmi dobře atleticky připravený soupeř ale přece jen více tlačil v soubojích a při čištění a to přinášelo občasné chyby při přihrávkách. Jedné z nich využil soupeř a z přečíslení dokázal skórovat. První pětka dost zbytečně znervóznila do té doby dobře hrající OBP a nepozornost opět způsobila přečíslení v útoku a vedla k druhé pětce. Zbytek zápasu už pak byl opět velmi vyrovnaný ale skórovat se OBP nepodařilo. I přes porážku 0:10 odvedli OBP velmi dobrý výkon což je potěšující i vzhledem k úrovni soupeře který nakonec v turnaji bral celkové druhé místo.

Posledním soupeřem ve skupině byl soupeř z daleké Venezuely Simon Bolivar RFC. Zápas s tímto atraktivním soupeřem byl dlouho nerozhodný, aktivita byla ale spíše na kopačkách a v rukách OBP, kterým se opět podařilo dát první pětku po průniku roje a přihrávce na aktivního Michala Jůnu, který po úniku skóroval. Druhou pětku vzápětí dokázal položit opět na křídle výborně hrající Jirka Vlček a poté co soupeř dokázal je korigovat jednou pětkou, zápas skončil 10:5 pro OBP. OBP si tak do odpoledního programu zajistili pozici ve skupině o 5. až 8. místo

Odpolední část turnaje zahájili OBP zápasem s francouzským teamem Les Potes et Lorrains, kteří ve skupině porazili dubajský team Dubai Dragons a italské Rinocerotti a prohráli se Slavií Praha. I přes delší polední přestávku a už jistou opotřebovanost hráčů se dokázali OBP přinutit k asi nejlepšímu výkonu na turnaji a s velmi silným francouzským teamem sehrát vyrovnanou partii jak v defensivě tak i v útoku. Skóre otevřel francouzský team, ale ve velmi dobré formě hrající útok podpořený spojkami dokázal Francouze přečíslit a srovnat skóre. Zápas se nakonec musel prodlužovat do položení rozhodující pětky, kterou se nakonec podařilo skórovat soupeři a po výsledku 5:10 z pohledu OBP postoupí do boje o celkové 5. místo. Na OBP tak zbyl zápas o 7. místo s veterány Říčan, kteří ve skupině prohráli jen s pozdějším anglickým teamem Mako Sharks aby pak padli vysoko s francouzským teamem Embar Les Vieux Lions Comtois.

Zápas o 7. místo už byl hodně o morálním nasazení, dost potlučení OBP už byli oslabeni o několik zraněných hráčů a do útoku se tak dostali i hráči, kteří už jsou více zvyklí na dirigování roje. Podle všeho na tom byl podobně i soupeř z Říčan. Zápasu ve kterém tahali OBP přece jen za trochu delší konec a kde se opět blýskli pětkou Jirka Vlček (aby vzápětí definitivně skončil zraněný) a Michal Jůna a soupeř po úniku jednou pětkou nakonec vyhráli OBP 10:5 a zajistili si tak celkové 7. místo a druhé z českých teamů.

Medailové boje se odehrály na hlavním hřišti kde se o třetí místo utkali veteráni RC Slavia s velmi silným a mladým rumunským teamem RC Grivita Bucharest, který v semifinále padl s dominantním anglickým teamem Mako Sharks zatímco Slávia nestačila na soupeře OBP ze skupiny Old Boars. Slavia se v zápase o 3. místo velmi snažila a po dlouho dobu držela díky obětavému výkonu se silným soupeřem krok, v závěru už ale byla převaha rumunnského teamu znát a tomu se podařilo položit tři pětky a zápas vyhrát. Ve finále se utkali naši známí Old Boars s anglickými Mako Sharks, kteří po celý turnaj předváděli dominantní výkon a úroveň zápasu byla opravdu vysoká. Team Old Boars dokázal držet krok s anglickým favoritem po celou dobu zápasu, fyzická převaha hráčů anglického teamu doplněná i o rychlostní parametry nakonec vedla k položení jediné pětky v závěru zápasu a vítězství Mako Sharks 5:0. Děkujeme oběma teamům za opravdu napínavé finále.

Vyhlášení pořadí a vítězů turnaje Šunka 2024 bylo zahájeno po úvodní řeči prezidenta Karka Zeinera, který ocenil úroveň teamů a poděkoval jim za jejich hru a poté co byly předány i upomínkové předměty pro rozhodčí turnaje. Díky Héřovi, Alexovi a Adamovi. Velký aplaus obdržel čtvrtý dvanáctiletý rozhodčí Jakub, který si vedl opravdu skvěle a občas běhal rychleji než někteří útočníci. Vyhlášení celkového pořadí pak bylo zpestřeno italským teamem Rinocerotti, kteří svého kapitána po převzetí suvenýrů pochválil patřičným potleskem a následně i popleskem zadních partií. Tento ceremoniál pak museli poté absolvovat všichni kapitáni což si zcela jistě užili. Vítězný team Mako Sharks pak převzal z rukou prezidenta OBP tradiční staropražskou Šunku a po vítězném fotu byl hrací den oficiálně ukončen.

Závěrečný večírek se narozdíl od minulých dvou let na parníku konal v historických sklepeních krčmy U Pavouka kde se sešli účastníci turnaje aby popili piva, vína pojedli skvělého pětichodového menu a sledovali produkci místních šermířů a hudebníků z nichž někteří by zcela jistě zapadli do rugbyového roje a hlavně skvělých tanečnic s produkcí tance klasického a břišního a různých ohňových efektů. Produkce místních umělců byla trvale doplňována chorály jednotlivých teamů a dominovala zde francouzská hymna, kterou bude nyní znát nazpaměť většina osazenstva. Večer byl oficiálně ukončen okolo 23:00 obsluhou krčmy, ale během průchodu Celetnou ulicí bylo jasné, že centrum Prahy bude určitě ještě nějakou dobu patřit milovníkům šišatého míče.

Na závěr by rádi OBP poděkovali ústy prezidenta Karla Zeinera ještě jednou všem dobrovolníkům z řad OBP a jejich blízkých za jejich pomoc s organizací turnaje a to jmenovitě:

 • Viktoru Hlaváčovi, Martinu Turkovi, Vláďovi Pošíkovi, O. Malinovi, Vláďovi Kodytkovi, Honzovi Vilimovskému za zajištění zvukové techniky a jeho zápisky
 • Pištovi, Martinovi Turkovi, Danu Kopeckému, Koudymu, Martinovi Loflerovi, Vláďovi Pošíkovi, Jirkovi Vlčkovi za jejich páteční brigádu
 • trenérovi Dalmošovi za organizaci hry OBP z lavičky a jeho trpělivost
 • Ondrovi Malinovi za výrobu plakátů a log
 • Viktorovi Hlaváčovi za vše okolo, dopravu a jednání s teamy
 • Martinovi Loflerovi za půjčení stanů a V. Pešírovi za zápůjčku stanů z Petrovic a taktéž i Pragovce
 • Vencovi Hadáčkovi za přípravu a zajištění zázemí na Spartě
 • Bartezovi, Mariovi, Pavlovi Tesárkovi a P. Labskému ml. za práci u výčepu, kde se vytočilo 1.400 piv jen na hřišti
 • Ádovi a jeho ragbyovému dívčímu teamu, Zitě a Marion za catering
 • držkasovi Martinovi Turkovi
 • našemu kamarádovi Tondovi Kocourkovi za zprostředkování sponzorského daru z pekárny Kabát
 • Jirkovi Vlčkovi za zajištění sponzorského daru 500 piv Staropramen
 • Daniele Slušové a jejím děvčatům za průvodcovské služby teamům
 • rozhodčím, sběračům míčů a hráčům t.j. všem kteří přispěli ke zdárnému průběhu turnaje a jeho vysokému mezinárodnímu kreditu.

Přidáváme i několik reakcí od zahraničních teamů po skončení Šunky 2024:

BRANDENBURG EAGLES OLD BOYS POTSDAM

Thanks again you and your team for another exciting weekend!

NEW YORK OLD DOGS

Thank you so much for organizing not only a fantastic tournament but all the things around it like the welcome and after party.
It was hands down one of the best organized and most fun tournaments I’ve been involved with. We got to meet some wonderful new people and had a great time
Thank you!

SAL GONES – Francie

Thank you again for this organisation : We really loved the rugby spirit throughout your tournament weekend!
looking forward to coming back to spend these good rugby moments,
Best rugby regards,
Thierry

INTERNATIONAL OLD BOARS – International

Thanks again for the very welcome reception this year, and also for a very well organized tournament, we have the feeling that it gets better every year, food-wise and entertainment. And this was indeed a tournament to remember for us, we are already looking forward to next year!
All the best from the Old Boars