Zájezd do města módy a renesance Milána vyvrcholil skvělým zápasem a remízou s Old Mosquitos Muggio

Dlouho připravovaný zájezd na základě vřelého pozvání klubu Old Mosquitos z města Muggio na předměstí italského Milána se uskutečnil hned po velikonocích 13.-16.4.2023. Dobrá dostupnost druhého největšího města Itálie Milána vedla k rozhodnutí pro autobusovou doopravu s nočním přejezdem do Itálie a ubytováním přímo v Miláně aby byl sportovní program lehce doplněn i patřičnou prohlídkou tohoto krásného města. Atraktivita místa i soupeře zajistila dostatek přihlášek hráčů na zájezd a tak i po postupném odpadnutí během posledních měsíců a bohužel i na poslední chvíli kvůli zraněním zůstalo do hry 18 hráčů.

Odjezd směr Itálie byl z I.P.Pavlova ve čtvrtek 13.4.2023 ve 20:00, odjezd byl načas a hned od začátku bylo postaráno o dostatečný kalorický příjem a pitný režim spojený evidentně s nevypsanou soutěží kdo vybalí největší láhev. Stav věci chápali i řidiči, kteří dělali včasné a časté zastávky a tak cesta probíhala bez potíží. Postupem času začala i hudební produkce a za sborového zpěvu autobus s OBP opustil Českou republiku a vyrazil směr Alpy. Okolo 1:00 ráno byla produkce oficiálně ukončena a osazenstvo autobusu až na pár posledních zpěváků pod vedením Gumby se odebralo najít správné pozice a polohy ke spánku. Po nějaké době došly síly i posledním zpěvákům a autobus již v tichosti s pár dalšími zastávkami pro výměnu řidičů a nákupu dalších piv pro ty kteří se probudili, pokračoval směr Itálie.

Páteční ráno po probuzení , již v blízkosti Milána, OBP stávili snídaní u místní čerpací stanice, kde proběhla první ochutnávka italských specialit a tolik potřebná hygiena. Po hodině snídání a následného čekání na skupinku hráčů, kteří se rozhodli že ta benzinka vůbec není špatné místo a že dál už jet netřeba, se pokračovalo dál do Milána směrem hotel. Hotel Piccolo je hotel malý a útulný a hned brzy ráno nám dokázali uvolnit několik pokojů, takže byla možnost si odložit zavazadla a vydat se hned na prohlídku města v rámci volného programu. Volný program využily různé skupinky porůznu, někteří se rozhodli dospat noc z autobusu a někteří se vydali na prohlídku města spojenou s obědem. Po absolvování volného programu, kdy někteří procházku zredukovali pouze na oběd a pivo, někteří jen na pivo a pár i na prohlídku města se kompletní OBP sešlo na oficiální část programu, t.j. komentované prohlídky města s profesionálním průvodcem. Průvodce Roberto byl velmi milý, znalý místních reálií a urostlí hráči OBP mu byli velmi sympatičtí. Velmi záhy zjistil, že bude velmi výhodné najde-li si tlumočníka z angličtiny do češtiny a po zbytek programu v tomto těsně spolupracoval s Viktorem Hlaváčem, kterému tímto dodatečně velmi děkujeme. Roberto byl skutečně skvělý a myslím, že poprvé všichni pochopili jak důležitým nástrojem průvodce je deštník, který využíval v naprosto maximální míře jak pro orientaci v prostoru, ukazování památek tak i zcela jistě pro další nonverbální komunikaci pro navazování přátelských vztahů – Watch my umbrella guys… Očekávané ztráty účastníků programu díky tomuto nebyly až tak vysoké a nakonec jsme se tedy mohli po průchodu historickým centrem u slavné Milánské katedrály rozejít a vrátit se zpět k blízkosti hotelu, kde byla napánována společná večeře v Trattorii Dominic. Společná večeře proběhla v poklidu, na členech OBP už byla patrná jistá únava, ale mořské plody byly velmi dobré a víno taktéž. Pokusy o pěveckou produkci Gumby a Pavla Tesárka nakonec zneškodnila únava z celodenní prohlídky místních pamětihodností a barů a tak se ještě před půlnocí v klidu OBP odebrali na hotel aby se vyspali na hlavní sobotní program.

Hned po sobotní snídani v hotelu , kde bylo třeba dávat si velký pozor na podtácky aby nám místní obsluha nepředvedla italskou domácnost se OBP nalodili do autobusu směr Muggio. Cesta byla pohodová a poté co se autobus vrátil asi ještě dvakrát do Milána, OBP dorazili na rugbyové hřiště v Muggiu kde byli ihned přivítáni velmi vřele místními organizátory. Vřelost a nadšení s jakým byli OPB přivítáni neustávala ani přes celý den a dokonce se ještě stupňovala. Občerstvení, ochutnávka místního likéru a chlapácký předzápasový oběd v podobě pečeného kolena byla kombinace dost náročná a skoro to vypadal, že jsme na svatbě a ne před ragbyovým zápasem. Postupný příchod hráčů z teamu Old Mosquitos a teamu Filibusters však potvrzoval, že se přece jen hrát bude.

Zápasu proti Old Mosquitos Filibusters, kteří nakonec vytvořili díky nedostatku hráčů jeden velký team, předcházela rozcvičení, předávka daru koordinátorce akce z Old Mosquitos od OBP a vlastní nástup s národními hymnami Česlé republiky a Itálie, který sledovala slušně zaplněná tribuna zvědavých fanoušků. Zápas proti Old Mosquitos byl hodně tvrdý, ale férový. Bylo velmi znát, že italský soupeř za který nastoupily i dvě dámy má hodně dobře nacvičenou hru rojem se soustavným zapojováním dvojic a občas i trojic rojníků. Nástup Italů byl v tomto ohledu rychlý a nekompromisní a OBP s tímto měli na začátku problémy, ale podařilo se hned tyto útoky eliminovat a postupem času si na ně zvyknout. OBP pak o trochu lépe fungovali v útoku, kam se překvapivě dostával dostával míč od spojek a tak si mohli tříčtvrtky a křídla občas i hezky zakombinovat. Z jedné takovéto akce padla i první pětka kterou položil Michal Jůna a pak měl nekolikrát velkou šanci Pilous a Honza Vilimovský, bohužel však neskórovali. Old Mosquitos hráli trpělivě svoji hru a po špatném vyběhnutí tříčtvrtky OBP srovnal skóre útočník Old Mosquitos a zanedlouho potom i druhá pětka Old Mosquitos, která padla pro průniku rojem – italský rojník to patřičně oslavil. Vzhledem k tomu, že italských hráčů byl dostatek, padla dohoda hrát i třetí patnáctiminutovku. V této poslední části padla vyrovnávací pětka OBP, kdy se po domluveném signálu a falešném kříži uvolnil opět výborně hrající Michal Jůna a skóroval. Zápas tak skončil 10:10 a velmi těší, že jsme byli schopni hrát slušně v roji i proto takto tvrdému soupeři, ale hlavně to, že dokážeme hru přenést i na křídla. Trochu problém byl zase v tom, že pokud nemáme na střídačce komandéra co řídí střídání, nejsme schopni pravidelně střídat a někteří jsou tak na hříšti moc dlouho a na střídačce pak chladnou jiní. To určitě ale do budoucna poladíme.

Pokud byl dopolední program vynikající, pak program třetího poločasu byl v podstatě pohádkový. Organizátoři se doslova předháněli a vystrojili reálný ragbyový festival písní , tanců a gastronomie. Výborně zorganizovaný catering korunoval dvouhodinový koncert místní rockové kapely hrající slavné fláky a doprovázený úžasným smíšeným sborem řízený naprosto úchvatnou dirigentkou. V kombinaci s krásným počasím to znamenalo naprosto úžasné odpoledne. Během třetího poločasu proběhl i tradiční ceremoniál předávání suvenýrů, OBP předali obrovskou lahev Becherovky, pamětní plakety a míče oběma teamům a trička dámám, které proti nám hráli. Old Mosquitos si pro OBP připravili klubové přívěsky pro každého hráče, míč a dres Old Mosquitos s číslem 1. Kapitán Póša vzápětí vyhlásil soutěž o tento dres spočívající v množství vypitých piv do odjezdu ze hřiště. Třetí poločas pak probíhal hlavně připoslechu kapely a sboru, po skončení produkce se nenechali zahanbit ani OBP a zazpívali při kytarovém doprovodu také, pochopitelně na trochu jiné pěvecké úrovni. Třetí poločas skončil kolem 9 hodiny večerní, kdy se už za šera OBP rozloučili s organizátory, polibili na dobrou noc zpěvačky ze sboru a místního výčepního a odebrali se k autobusu. Soutěž o dres pak po těžkém boji vyhrál Honza Vilimovský, který porazil stále dotírajícího Pavla Tesárka 14:12 a v autobuse se do dresu hned oblékl.

Po příjezdu do Milána se ti nejvytrvalejší ještě rozhodli navštívit autobusem centrum města a trochu začít i tradiční noční ruch této metropole. Místní bar kde se poslední skupinka uchýlila si tak ještě užil pěvecké produkce OBP ve složení (Gumba, Honza Vilimovský, Viktor, Albert, Luboš Michalička, Kadečkovi, Pavel Tesy a Koudy, poslední zbytky skupinky Gumba, Vikor a Honza Vilimovský, pak strávili ještě prodlouženou na venkovním prostranství, kde to opravdu žilo a bylo na co se dívat. Tato skupinka pak pravděpodobně asi jako jediná okusila i jízdu legendární noční historickou tramvají.

Poslední den v Itálii už byl jen ve znamení odjezdu, před opuštěním Milána se ještě OBP zastavili prohlédnout si zvenčí svatostánek AC a Inter Milan na San Siru a pak už je čekala jen 12 hodinová cesta do Prahy. Narozdíl od cesty do Itálie přestávky byly časté ale nikoliv včasné, takže to bylo dost náročné ale nakonec všichni ve zdraví dorazili.

Na závěr by rádi OBP poděkovali italským organizátorům (pokud si toto někdy přečtou) za skvělé zázemí, Viktorovi za kompletní zajištění akce a hlavně všem kteří se zůčastnili hry a předvedli výborný výkon, který je příslibem pro další plánované akce.